Eğitim Bilimleri

Organizasyon profili

Organizasyon profili

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, ülkemizin ve dünyanın en fazla tartışılan öğretmen yetiştirme sistemine yeni bir soluk getiriyor. Öğretmen adaylarını “Okulda Üniversite” sistemi ile yetiştiriyor. Bu sistemde öğretmen adayı, akademisyen ve uygulayıcı öğretmeni ile etkileşim içinde öğretmenliği yerinde sınıfta öğreniyor. “Okulda Üniversite” sürecinin önemli öğelerinden biri olan öğretmen adaylarının deneyimli bir uzman öğretmenle sürekli etkileşim içinde bulunarak yetiştirilmesi öğretmen yetiştirmeye getireceğimiz özgün katkılardan sadece birisidir. Eğitim fakültesi öğretmen adayının eğitimini asıl mekânı olan okula taşıyor. Bahçeşehir üniversitesi yurt içi ve yurt dışında anlaşmalı olduğu okullarda öğretmen adayı öğrencilerini alanlarına göre uygulayıcı öğretmenlerle eşleştirerek sınıfta aktif olarak yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlıyor. Öğretmen adayı öğrenciler aynı zamanda akademisyenlerden teorik dersleri de alacak. Öğretmen adayının eğitim süreci akademisyenlerin yanı sıra uygulayıcı öğretmenin vereceği rapor ve değerlendirmeye göre belirlenecek. Böylece Bahçeşehir Üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi öğrencileri öğretmenliği üniversite dersliklerinde değil okulda direkt sınıfta öğrenmiş olacaklar.

Uluslararası bilgi ve deneyimlerinin artırılması amacıyla öğretmen adaylarının öğrenimleri süresinde farklı ülkelerdeki okullarda deneyim kazanmalarına yönelik destek verilmektedir. Bu bağlamda, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi özellikle köklü ve dünyaca saygın Amerikan üniversiteleri ile kapsamlı eğitim anlaşmaları sağlamıştır. Bu amaçla Bahçeşehir Üniversitesi eğitim bilimleri Fakültesi dünyanın önde gelen öğretmen yetiştirme kurumları, Columbia Üniversitesi Teachers College, New York Üniversitesi (NYU) Steinhardt Eğitim fakültesi, Wheelock College, Bank Street College ile birlikte çalışmalar yürütmektedir. Fakültemizin öğretim dili İngilizcedir.

 

VİZYONUMUZ

Nitelikli öğretmen ve eğitimciler yetiştirme, öğretmen yetiştirme ve eğitimin çeşitli alanlarında araştırma ve topluma hizmet uygulamaları yoluyla ülkemizin ve dünya insanlarının kalkınmasını ve iyiliğini öne alan uluslararası tanınırlığı yüksek, lider bir eğitim kurumu olmak.

MİSYONUMUZ
Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi üstün nitelikli eğitimci ve öğretmen yetiştirir; eğitim ve öğretmenlik alanlarında araştırma ve geliştirme etkinliklerinde bulunur; eğitim hizmetlerinin topluma yaygınlaşmasında ve toplumun eğitim konularında bilinçlenmesinde sorumluluklar üstlenir; bütün bunları yaparken barışçıl ve demokratik bir çalışma ve öğretim ortamının yaratılmasına önem verir.   

İLKELERİMİZ 

 • Öğretim elemanlarının  ve öğrencilerin yönetim süreçlerine etkin katıldığı eşitlikçi ve demokratik yönetim 
 • Etkin uluslararası temaslar ve işbirlikleri 
 • Güncel ve sürekli yenilenen öğretim anlayışı ve öğretim programı 
 • Bütün süreçlerde öğrenci memnuniyeti 
 • Toplumsal sorunlara duyarlılık ve topluma karşı sorumluluk 

BÖLÜMLERİMİZ

- BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ

- EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı

- YABANCI DİLLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

 • İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı
  • İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı

- TEMEL EĞİTİM BÖLÜMÜ

 • Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı
  • Okul Öncesi Eğitimi Lisans Programı

Parmak izi

Eğitim Bilimleri‘in aktif olduğu araştırma başlıklarına git. Bu konu etiketleri, kuruluş üyelerinin çalışmalarındandır. Birlikte benzersiz bir parmak izi oluştururlar.